معرفی انواع رنگ‌های طبیعی چوب‌

معرفی انواع رنگ‌های طبیعی چوب‌ها

معرفی انواع رنگ‌های طبیعی چوب‌

چوب گونه های مختلف دارای رنگ‌های طبیعی گوناگونی از سفید (در برون چوب اکثر گونه ها) تا زرد لیمویی (شمشاد)، کرم تا صورتی (راش)، خاکستری تا قهوه ای مایل به سیاه (گردو) و سیاه (آبنوس) و سایر رنگ‌های بینابین آنها می باشد.

 

حتی در یک قطعه چوب ممکن است اختلاف رنگ وجود داشته باشد؛ مانند اختلاف رنگ درون چوب و برون چوب، چوب بهاره و چوب تابستانه، بافت پره های چوبی و بافت های مجاور آن، اختلاف رنگ بیشتر در چوب درون وجود دارد حال آنکه چوب برون در اکثر گونه ها به رنگ سفید روشن است.

 

به طور کلی رنگ چوب یکی از خصوصیات بارز در اکثر گونه های چوبی است اما تشریح بیان آن با کلمات مشکل به نظر می رسد معمولاً رنگ چوب با مشاهده ظاهر آن تشخیص داده می شود.

 

به شکل های زیر توجه کنید در این شکل ها رنگ های گوناگون در مقاطع متفاوت چند گونه مختلف نشان داده شده است.

 

معرفی انواع رنگ‌های طبیعی چوب‌ها

معرفی انواع رنگ‌های طبیعی چوب‌ها

 

معمولاً چوبی که در معرض هوای آزاد قرار می‌گیرد اغلب تیره رنگ می‌شود و این تغییر رنگ غالباً در برون چوب پدید می‌آید.

چنین تغییر رنگی منشأ شیمیایی داشته، در نتیجه ی اکسیده شدن ترکیبات معدنی موجود در چوب به وجود می‌آید تغییر رنگ ممکن است بلافاصله پس از قطع درخت در جنگل و یا بعد از تبدیل تنه به چوب آلات مورد نظر به وجود آید؛ مثلاً رنگ چوب «توسکا» پس از بریده شدن به سرعت از سفیدی به قرمزی و بعد به قهوه ای مایل به زرد تغییر می یابد و یا رنگ درون چوب «اقاقیا» به سبز روشن تا قهوه‌ای تیر تغییر میکند.

 

معرفی انواع رنگ‌های طبیعی چوب‌ها

 

چنانچه چوب های با رنگ روشن در معرض نور خورشید به ویژه در ارتفاعات قرار گیرند رنگ آن ها به قهوه ای تبدیل می شود در حالی که اگر در معرض باران و یا رطوبت زیاد قرار گیرند رنگ خاکستری تیره پیدا می کنند.

در برخی از چوب ها، مواد رنگی ممکن است آنقدر زیاد باشد که بتوان آن را استخراج نموده و به عنوان رنگ مورد استفاده قرار داد در گذشته و قبل از متداول شدن رنگ های مصنوعی، از بعضی چوب های مخصوص، رنگ استخراج می‌شده است.

به علاوه چوب بعضی از گونه ها مانند اقاقیا و تعدادی از گونه های مناطق استوایی دارای خاصیت «فلورسنت» هستند.

بدین معنی که در اثر تابش نور ماورای بنفش، رنگی می شوند که در این حالت، چوب درون معمولاً به رنگ زرد براق و چوب برون به رنگ سایه روشن در می آید.

ذخیره شدن بیش از حد مواد رنگی در چوب ممکن است موجب تغییر رنگ موضعی گردد تغییر رنگ همچنین ممکن است در اثر حمله قارچ ها، باکتری ها و یا سایر عوامل خارجی دیگر پدید آید.

 

معرفی انواع رنگ‌های طبیعی چوب‌ها

 

نقش رنگ در دوام طبیعی چوب

معمولاً رنگ تیره نشان دهنده ی دوام زیاد چوب است به طور کلی رنگ چوب ناشی از وجود مواد شیمیایی، مانند تانن ها، رزین‌ها، روغن‌ها، اسپیدهای آلی، مواد رنگی و غیره است که غالباً در چوب درون و به نسبت کمتری در چوب برون ذخیره می شوند و به آنها «مواد استخراجی»  می‌گویند.

این گونه مواد در مقابل حمله ی قارچ های عامل پوسیدگی چوب و حشرات، مانند سم عمل کرده، از پوسیدن چوب جلوگیری می نمایند.

وجود این گونه مواد شیمیایی در چوب گونه هایی مانند: گردو، سکویا، سرو، سدر، ارس، بلوط و اقاقیا، سبب بادوام بودن آن ها می‌شود.

بر این اساس درون چوب این گونه چوب ها و سایر گونه هایی مانند: کاج ها، با دوام تر از برون چوب ها آن ها بوده و چوب هایی مانند: صنوبرها، بیدها و نمدار چند دوام محسوب می ‌شوند.

 

معرفی انواع رنگ‌های طبیعی چوب‌ها

 

 لازم است یادآوری شود که رنگ روشن چوب همیشه نمی تواند دلیل بر کم دوام بودن چوب باشد زیرا گونه هایی مانند دارتالاب و بعضی از صدر ها دارای رنگ روشن هستند درحالیکه تدوام طبیعی آنها زیاد است.

نقش رنگ در زیبایی چوب

رنگ طبیعی چوب تعداد زیادی از گونه ها بسیار زیبا است و اکثراً کاربرد تزیینی و دکوراتیو دارند.

دو دست لباس مردانه و زنانه ساخته شده از چوب یا مجموعه‌ای از رنگ‌های زیبای چندین گونه را نشان می‌دهد.

معرفی انواع رنگ‌های طبیعی چوب‌ها

 

 

این میز تحریر زیبا از چوب شیشه یا (دالبرجیا) ساخته شده است.

 

معرفی انواع رنگ‌های طبیعی چوب‌ها

درون چوب اغلب گونه های خانواده شیشه دارای رنگ‌های متفاوتی از جمله: قهوه‌ای طلایی، قهوه ای شکلاتی، قهوه ای مایل به بنفش، نارنجی متمایل به لیمویی و غیره می باشد.

به دلیل رنگ‌های متنوع و زیبا چوب این گونه ها غالباً در ساخت مبلمان گران قیمت، پیانو و وسایل تزیینی و تجملی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وسایل تزیینی دیگری که به دلیل زیبایی ظاهری و رنگهای دلپذیر از چوب گونه های مختلف ساخته شده‌اند در شکلهای زیر نشان داده شده است.

 

 

معرفی انواع رنگ‌های طبیعی چوب‌ها

معرفی انواع رنگ‌های طبیعی چوب‌ها

 

معرفی انواع رنگ‌های طبیعی چوب‌ها

رنگ بعضی از چوب ها ثابت است. مثلاً برخی گونه های خانواده مرکبات دارای رنگ زرد روشن ثابتی هستند و در خاتم کاری مورد استفاده قرار می‌گیرند، در حالی که رنگ بیشتر چوب ها پس از مدتی که در معرض نور قرار می‌گیرند تغییر رنگ می‌دهند. مانند: چوب توت که دارای رنگ زرد نارنجی است ولی پس از مدتی ابتدا به رنگ طلایی در می آید و بعد از در اثر تابش نور به رنگ حنایی تغییر می یابد.

برای جلوگیری از تغییر رنگ چوب‌ها می‌توان از موادی نظیر (پلی استر) استفاده کرده و برای مدتی رنگ آن را حفظ کرد و همچنین به کمک روکش کردن از مواد طبیعی و مصنوعی می‌توان رنگ آنها را تغییر داد.

تغییر رنگ طبیعی با عملیات بخار دادن و یا رطوبت دادن امکان پذیر است، برای مثال: چوب بلوط هر گاه برای مدتی نسبتاً طولانی در معرض باران یا رطوبت قرار گیرد کاملاً سیاه رنگ می‌شود و یا در مبل سازی به منظور دستیابی به رنگ مناسب و زیبا چوب راش را بخار می‌دهند.

چوب گردو و عنبرسائل اگر در معرض بخار آب قرار گیرند، رنگ روشن برون چوب آنها به تیرگی رنگ چوب درون تغییر می‌یابد.

در مبل سازی هنگام ساختن مبل های ارزان قیمت اغلب ممکن است چوب‌های ارزان قیمت را با رنگهای مصنوعی به شکل ظاهری چوب های گران قیمت رنگ آمیزی کنند.

نقش رنگ در تشخیص چوب

علی رغم تشابه زیادی که در ساختمان چوب برخی از گونه ها وجود دارد در بعضی موارد رنگ چوب ممکن است در تشخیص ماکروسکوپی چوب مورد استفاده قرار گیرد

برای مثال: چنار از رنگ صورتی مایل به قرمز – گلابی از رنگ زرد مایل به قرمز و شیشه آفریقایی از رنگ سیاه چوب درون آن ها به خوبی قابل تشخیص و شناسایی هستند

ولی باید توجه داشت که چوب بعضی از گونه ها فاقد رنگ مشخصی هستند و یا اگر در معرض هوای آزاد قرار گیرند به سرعت تغییر رنگ می دهند، از این رو تشخیص و شناسایی ظاهری کلیه چوب ها از روی رنگ آنها امکان پذیر نیست

ارسال دیدگاه